Cepljenja – vakcinacije

S pomočjo cepljenja konju omogočimo, da razvije protitelesa, ki ob morebitni okužbi onesposobijo potencialnega povzročitelja in preprečijo razvoj bolezni.

Učinek cepljenja je največji pri zdravih živalih, saj so le te sposobne popolnega imunskega odziva in imajo manjšo možnost pojava stranskih učinkov cepiva. Zato cepimo zgolj zdrave konje.

Konje lahko s cepljenjem zaščitimo proti različnim boleznim:

Tetanus

Tetanus je nenalezljiva bolezen, ki lahko prizadene tako človeka kot tudi žival – od domačih živali so najbolj dovzetni prav konji. To akutno bolezen povzroča živčni strup bakterije Clostridium tetani. Spore te bakterije se nahajajo v tleh, predvsem tam kjer je veliko živalskih iztrebkov.

Konj se najpogosteje okuži preko globokih vbodnih ran ali žrebe preko popka. Inkubacija, torej čas od okužbe do izbruha bolezni, je od 1 do 3 tednov, saj bakterija začne delovati šele ob zaprtju rane (takrat, ko so ustvarjeni anaerobni pogoji).

Znaki okužbe s tetanusom so: otrdelost celotnega telesa (konj se manj giba, navadno najprej ob čeljustih in vratu – težko žvečenje, ne more požirati hrane, iz ust se jim cedi slina),  sunkoviti mišični krči, prolaps tretje veke, prestrašen izraz obraza, ušesa stojijo pokonci, nosnice razširjene, rep dvignjen. Smrt nastopi zaradi zadušitve (krč dihalnih mišic).

Posebej pomembno je vakciniranje kobil, saj se z mlekom protitelesa prenesejo na žrebe (cepljene kobile), kar mu omogoča zaščito v prvih tednih življenja. Žrebeta tako prvič vakciniramo pri 4. mesecih.

PROGRAM CEPLJENJA:

Kužni kašelj (influenca)

Influenca ali kužni kašelj je virusna, zelo nalezljiva in pogosta kužna bolezen kopitarjev, ki pa redko povzroči pogin. Znaki so povišana temperatura (do 41,5° C); suh, boleč kašelj in izcedek iz nosu,  bolečine v mišicah, apatičnost, neješčnost, zmerno zaprtje, breje kobile lahko abortirajo. Čas od okužbe do izbruha bolezni traja 1-3 dni. Med konji se prenaša kapljično, s kihanjem, kašljanjem in nosnim izcedkom.

PROGRAM CEPLJENJA:

Preventivno konja cepimo 1 krat letno, po navodilih FEI pa na 6 mesec.

Herpes virus (Equine herpes virus)

Herpes virus ali konjski rinopneumonitis je zelo nalezljiva bolezen konj, ki je razširjena praktično povsem svetu. Večina konj ne kaže znakov bolezni, toda množične izbruhe bolezni je možno preprečiti s cepljenji. Najpogostejši povzročitelji so EHV-1 in EHV-4.

Virus se prenaša z neposrednim stikom med konji, lahko pa tudi preko opreme, oblačil, vozil ali pa kapljično po zraku.

Obstaja več oblik bolezni, zato so klinični znaki različni. Najpogosteje se pojavi povišana telesna temperatura, izcedek iz nosa, kašelj, potrtost, povečanje regionalnih bezgavk, izguba apetita, otečene noge, kobile lahko abortirajo tudi brez predhodnih kliničnih znakov (zadnje trimesečje), nekoordiniranost zadnjih okončin, nezmožnost uriniranja…

Kot preventiva je najpomembnejše, poleg vzdrževanja higijene in dobrega imunskega sistema konja, cepljenje. Prav tako pa se svetuje, da se različne starostne skupine drži ločeno.

PROGRAM CEPLJENJA:

Osnovno cepljenje se izvede dvakrat v razmaku enega meseca, nato se cepi na pol leta.

Breje kobile – peti, sedmi in deveti mesec brejosti (zaščita tudi za žrebe).

Cepljenje žrebet po 4. mesecu.